Що таке читання?
Читання – це тільки верхушка айсберга, яка видна над водою. Це електричний струм, що з'єднує думку дитини з надрукованим словом. Читання тісно пов'язане з попереднім досвідом малюка і є відтворенням навколишнього його дійсності. Воно складається з:
відношення до книг;
мислення;
запасу слів;
почуттів;
самостійності;
впевненості в собі;
відношень з батьками –
і є результатом фізичного, розумового, емоційного та соціального розвитку дитини.
Читання – це спілкування читаючого з написаною сторінкою.
По суті, читання для дитини – це подорож як би в тілі і очами оточуючих його людей, це набагато більше, ніж механічне складання слів в речення. Чим більше до моменту навчання у дитини накопичилось власного досвіду, з яким він може зв’язати зміст прочитаних слів, тим більше ці слова для нього значать.
В домашній обстановці вміння читати може прийти до дитини також природно, як вміння ходити та розмовляти. Допомогти оволодіти процесом читання можливо, створив дитині наступні умови:
регулярно читати уголос вірші, казки, різноманітні розповіді, які цікаві дитині;
використовувати кожну можливість для спілкування розмовляти з малюком, відповідати на запитання;
дозволяти дитині вільно користуватися олівцями, папером, ножицями;
записувати історії, які дитина буде диктувати;
обстановка вдома повинна буди заспокійливою – батькам необхідно бути терплячими;
вдома у дитини повинно бути достатньо матеріалів для читання;
батьки повинні подавати приклад, читаючи газети, книги, журнали
Читання можна порівняти з головним шляхом в країну знань. Усе подальше навчання буде засновано на вмінні розуміти написане, користуватися мовою, на його здібності виділити сенс письмового тексту.Якщо дитина росла та розвивалась в обстановці, де спілкування, слухання, читання були нормою повсякденного життя, він і в школі буде цікавитись змістовою та різносторонньою інформацією, яку можна отримати головним чином з книг, із нього виросте захоплюючий та природно сформований читач.