Грайте з дитиною з задоволенням!
Збагачування словникового запасу дитини
Слово навчає, виховує і розвиває дитину. Проте більшість батьків хвилює лише неправильна звуковимова дитини, і дуже рідко звертається увага на недорозвинення лексичної та граматичної ланок мовлення. Всі складові мови дошкільників формуються, розвиваються у єдності та нерозривно пов`язані між собою. Порушення однієї ланки веде за собою недорозвиток іншої, наприклад, недоліки усного мовлення часто проявляються на письмі ( тобто дитина пише так само неправильно, як і говорить). Тому важливо коригувати звуковимову, збагачувати словник, формувати граматичні категорії (рід, число, відмінки, час), зв’язне мовлення та розвивати мислення, увагу та пам’ять.
Бо чим багатший словниковий запас дитини, тим більш образною, різнобарвною, виразнішою є її мовлення, тим цікавішим співрозмовником вона стане, що допоможе дитині встановлювати контакти з іншими дітьми та дорослими, проявити себе.
Для розвитку словникового запасу у дітей можна використовувати не тільки спеціально відведений час для занять, але і з користю провести прогулянку, поїздку в машині, приготування обіду, прибирання в будинку, в платтяній або посудній шафі, розгляд ілюстрацій, енциклопедій, сімейних фотографій, постійно проговорювая свої дії.
Рекомендуємо такі ігри:
• Асоціації
Одна популярна гра на розвиток словникового запасу дитини. Її суть полягає у тому, що дитина описує предмет або явище, а ви повинні вгадати, що це.
• Правда чи брехня
Придумайте кілька тверджень, наприклад, «ворона любить сир» або «у Мальвіни волосся зеленого кольору». А малюк, у свою чергу, повинен сказати, де правда, а де брехня. При цьому важливо, щоб малюк зміг пояснити свою позицію. Спонукайте дітей до запитань, виховуйте «чомусиків».
• Вгадай іграшку
За допомогою гри «Вгадай іграшку» можна розвинути словниковий запас маленької дитини. Для цього посадіть улюблених ляльок і звіряток у ряд і по черзі називайте їх характеристики. А малюк повинен відгадати, про яку іграшку йдеться.
• Чарівний мішечок
Візьміть 10 різних предметів і помістіть їх у тканинний мішечок. Запропонуйте дитині діставати по одному предмету, детально описуючи те, як він виглядає. Упевнені, що таке заняття сподобається вашому чаду!
• Їстівне-неїстівне
А в таку гру можна сміливо грати навіть на дитячому майданчику. Дитині необхідно назвати слово і кинути м'яч наступному гравцеві. Якщо слово означає щось їстівне, малюк повинен зловити м'яч, якщо ж ні - відбити.
З дітками більш старшого віку:
«Що це?» - Вчимо підбирати ознаки: Який? Яка? Яке? Наприклад: «Що це?» - «Шапка», «Шапка яка?» - «Красна, тепла, в'язана, хутрова, дитяча, красива і т.п.». Домагаємося і заохочуємо, якщо дитина підбирає кілька прикметників до одного слова.
«Навпаки» - слова - антоніми (з протилежним значенням). Наприклад: «Знайомство з Незнайкой», який все говорить навпаки: чистий - брудний, сухий - мокрий, товстий - тонкий і т.п.
Важливо також, щоб дитина самостійно змогла використати нове слово у власному мовленні. Запропонуйте їй скласти речення або словосполучення з цим словом. Добре, коли дорослі самі створюють ситуації, що спонукають дитину до вживання нових слів. Саме завдяки таким умінням дитина зможе самостійно засвоїти більшість слів із мовлення оточуючих.